2020-2021 YABANCI DİL İNGİLİZCE (YDT) NASIL ÇALIŞILIR? - Sınav Koçumuz

Site rengi

Tasarım

2020-2021 YABANCI DİL İNGİLİZCE (YDT) NASIL ÇALIŞILIR?

17.03.2020
2.709
A+
A-
2020-2021 YABANCI DİL İNGİLİZCE (YDT) NASIL ÇALIŞILIR?

2020-2021 YABANCI DİL İNGİLİZCE (YDT) NASIL ÇALIŞILIR?

Yabancı Dil (İngilizce) Testine Hazırlık

Dil sınavına hazırlıkta doğru mantığa yönelmek için ilk yapmak gereken sınavın mantığını kavramak. YKS Dil sınavı kelime ve gramer bilgisi aracılığıyla okuduğunu anlama sınavıdır. Yani ana hedefin okuduğunu anlamak olduğunu asla unutmamak gerek. Sınav gramer, kelime, cümle tamamlama, çeviri, paragrafta anlam, anlamca en yakın cümle, paragraf tamamlama, anlamca uygun olmayan cümleyi çıkarma, durum, diyalog gibi sorular içeriyor. Bu soruları çözmek daha hızlı ve etkili çözmek için ise bazı yöntemler takip etmek hayli önemli. Son olarak odaklanacağımız dört noktayı belirleyecek olursak bunlar kelime, gramer, okuduğunu anlama ve soru çözümü. Şimdi bu dört konuda nelere dikkat etmeli ve neleri uygulamalıyız bunları inceleyelim:

 

Kelime bilgisini nasıl geliştirmeli?

Her ne kadar bazı öğrenciler sınavın en önemli parçasını gramer sanmak hatasına düşse de sınavın tartışmasız en önemli parçası kelime bilgisi. Kelime bilgisi güçlü olmayan bir öğrenci sınavda okuduğunu anlayamayarak büyük problemler yaşarken, iyi bir kelime bilgisine sahip bir öğrenci gramer bilgisi zayıf olsa bile birçok soruyu rahatlıkla çözebilir. Çünkü okuduğunu anlamanın temel unsuru gramer değil kelimedir. Kelime çalışmaları mümkün olan en erken zamanda başlamalı ve sınav zamanına kadar aralıksız bir şekilde her gün devam etmelidir. Kelime çalışmayı zor yapan şey kelime bilgisinin sınırının olmaması. Bildiğimiz gibi ana dilimizde bile sürekli yeni kelimeler öğreniyoruz ve bazen bildiğimiz kelimeleri unutuyoruz. Bu durumun yabancı dilde de gerçekleşmesi ise gayet normal. Yıllarca İngilizce eğitimi almış ve halen almakta olan yabancı dil öğretmenleri de her gün yeni kelimeler öğrenip, öğrendiği kelimeleri unutup bunları tekrar hatırlıyor. Dolayısıyla tüm yabancı dil öğrencileri için ömür boyu sürecek bir kelime öğrenme durumu mevcut. Madem öyle, yapacağımız en faydalı şey aktif bir şekilde kelime çalışmanın yanı sıra, pasif bir şekilde kelime öğrenmemizi ve pratik yapmamızı da sağlayacak uygulamalarda bulunmaktadır.

1) Eklerine ve kökenlerine göre kelimeleri gruplandırarak öğrenmek. Ek ve köken bilgisine göre kelime öğrenmek küçük bir kelime kökeni ile tek seferde bazen 5-10-20 bazen daha da fazla kelimeyi öğrenmenizi sağlar. Buna ek olarak, henüz hiç görmediğiniz kelimelerin de anlamlarını tahmin etme konusunda oldukça faydalıdır.

2) Okumak, okumak, okumak. Kelime öğreniminin en önemli yolu okuma yapmaktır. Okuma yapmak kelimeyi bir bağlam içerisinde gördüğümüz için kelimelerin anlamlarını tahmin etme becerimizi artırır, yeni kelimeler öğrenmemizi sağlar, bildiğimiz kelimeleri pekiştirmemize olanak verir ve bildiğimiz kelimelerin farklı kullanımlarını görmek adına bize fayda sağlar. Bunun için okuma yapmaya asla ara vermememiz gerekir. Sadece basılı kitaplar değil aynı zamanda e-kitaplar okumak hatta e-okuyucular kullanmak bu noktada fazlasıyla katkı sağlayacaktır.

3) Bir kelime defteri tutmak. Basılı küçük bir defter tutmak veya aynı amaçla cep telefonu ve benzeri bir araç kullanmak gayet önemli. Kelime defteri bize kelime gelişimimizin ilerleyişini izlemek, ne kadar kelime öğrendiğimizi görmek, bu kelimelerin ne kadarını hatırladığımızı anlamak gibi birçok fayda sağlar. Küçük bir defter veya cep telefonu kullanmak ise bu çalışmaları sadece evde veya okulda değil arabada, otobüste, metroda kısacası her yerde rahatlıkla yapmamızı sağlar. Kelime çalışmasını otobüste, serviste ve benzeri yerlerde yapabilirsek evdeki çalışmalarımız için diğer konulara ekstra vakit ayırmış oluruz.

4) Postitler kullanmak. Bir dil öğrencisinin dolabı, masası ve günlük kullandığı diğer tüm ev eşyaları postitler ile dolu olmalı. Bunu yaparsak internette gezinirken, kitap okurken, dolabımızı düzenlerken kısacası odamızda veya evde yaptığımız her rutin aktivitede bir yandan pasif olarak kelime öğrenmiş veya tekrar etmiş oluruz. Bu da yine aktif kelime çalışmalarından kısarak diğer derslere vakit ayırmamızı sağlar. Burada dikkat etmemiz gereken şey bir postite bir kelime yazmak ve büyük puntolarla dikkat çekmelerini sağlamak.

5) Akıllı telefon uygulamaları kullanmak. Kelime öğrenimi için birçok akıllı telefon uygulaması mevcut. Bu uygulamalar sözlük, kelime testleri, flash-cardlar, okuma aktiviteleri gibi birçok imkan sağlamakta. Bu uygulamaları gün içerisinde boş vakitlerimizde kullanmak kelime öğrenimimize katkı sağlar.

6) Telefonumuzun ve bilgisayar ekranımızın arka planına kelimeler koymak. Bunu bir program aracılığıyla veya en basit haliyle bir kağıda yazıp fotoğrafını çekerek yapabiliriz. Burada önemli olan kelimelerin dikkatimizi çekmesini sağlamak için çok kelime değil 5-6 kelime gibi az kelime kullanmak ve düzenli olarak bu kelimeleri yenileriyle değiştirmek. Kelime seçiminde yapılabilecek en mantıklı şey ise en çok zorlandığımız ve çok unuttuğumuz kelimeleri tercih etmek.

7) İngilizce haber kanalları izlemek. Haber kanallarındaki başlıklar kelime öğrenmenin çok iyi bir yöntemi. Haber dilinin sınav diline fazlasıyla yakın olması ise ayrı bir avantaj.

 

Dilbilgisi Çalışmaları

Sınavın %35’lik kısmını oluşturan dilbilgisi sorularını yapabilmek, İngilizcedeki 12 tane dilbilgisi konusunu iyi bilmekten geçmektedir. Bu konulardan 5 tanesi; Tenses, Modals, Passive-Active, Conjunctions ve Prepositions diğer konulara göre soru olarak daha fazla karşımıza çıktıkları için, dilbilgisi çalışırken öncelikli olarak bu konulara ağırlık vermekte fayda vardır. Ancak, geriye kalan 7 konunun da, sınavda direkt olarak karşımıza çıkma ihtimali diğerlerine göre daha düşük olmasına rağmen, sınavın diğer kısımları olan anlama dayalı sorular için elbette ki bilmemiz gereken konulardır.

Yani, bir cümleyi anlayabilmek, eğer kelime bilgimiz de yeterliyse, o cümlenin dilbilgisini de bilip doğru çevirmekten geçer.

 

Dilbilgisine Nasıl Çalışılır?

Dilbilgisi, belirli kurallara dayanan ve çoğu zaman ezber gerektirmeyen bir öğe olduğu için, öğrencinin bireysel olarak kitaptan çalışıp, bu alan üzerine eğitim veren özel bir kurumdan destek alarak veya bu alanı iyi bilen bir öğretmen tarafından İngilizce özel ders alarak konuyu anladıktan sonra üzerine yeterli derecede soru çözmesini gerektirir.

Konuyu gereken düzeyde kavradıktan sonra, konu üzerine yeterli soru çözmek, dilbilgisi çalışması için yeterlidir.

 

Soru Çözümü 

Öğrencilerin kelime, gramer ve okuduğunu anlama bilgisini ilerletmeden soru çözümüne odaklanmaması gerekmekte. Ancak bu, bu sırada hiçbir soru çözülmemeli anlamına gelmiyor. Öncelik bilgi eksikliğini tamamlamaya verilmeli. Yukarıda belirtilen adımları tamamlayan ve yukarıdaki kaynakları veya benzerlerini bitiren öğrenciler artık tamamen soru çözümüne odaklanabilir. Özellikle sınav yaklaştıkça soru çözüm miktarını artırmak faydalı olacaktır. Soru çözümü için ELS, Akındil, İrem Yayıncılık, YDS Publishing gibi yayınların çözümlü denemeleri kullanılabilir.

 

Ayrıca Bunlara da bakabilirsiniz.

sinavkocunuzz
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.