2020-2021 YKS (TYT-AYT) BİYOLOJİ NASIL ÇALIŞILIR? - Sınav Koçumuz

Site rengi

Tasarım

2020-2021 YKS (TYT-AYT) BİYOLOJİ NASIL ÇALIŞILIR?

17.03.2020
2.110
A+
A-
2020-2021 YKS (TYT-AYT) BİYOLOJİ NASIL ÇALIŞILIR?

2020-2021 YKS (TYT-AYT) BİYOLOJİ NASIL ÇALIŞILIR?

BİYOLOJİ ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Biyoloji bölümü sayısal dersler arasında yer almasına karşın sözel ağırlıklı bir ders olduğu için birçok öğrenci biyoloji dersinde sıkılmakta ve dersi anlamakta zorlanmaktadır. Biyolojiyi anlamak için yapmanız gereken en önemli olan kurallardan biri dersi derste dinleme kuralıdır. Biyoloji konularını derste dinlemeli ve konu anlatımı esnasında kafanıza takılan soruları hoca ile diyologa girerek cevap aramalıdır. Hiçbir soruyu hocaya sormaktan asla çekinmeyin. biyoloji konuları genellikle birbiri ile bağlantılı konulardır. bir konuyu kaçırmanız durumunda o ders sıkıcı gelmeye başlar. Başka şekilde öğrenirim veya başka biri bana anlatır gibi düşüncelerden kesinlikle uzak durmalıyız. Biyoloji ile ilgili tüm önyargı ve kaçamak fikirlerden kurtulmalısınız. Tabi tüm derslerde olduğu gibi biyoloji dersinde de dersi takip etmek ve biyoloji zevkli hale getirmek için önemli not alın.

 

Az ve Öz Notlar Alın

Biyoloji öyle bir derstir ki; bir konuda saatlerce not yazabilirsiniz. Bu yüzden biyoloji çalışırken saatlerce not almak veya konunun özetini çıkarmak gibi vaktinizi öldürecek bir hataya düşmeyin. Örneğin sınavlara çalışanbir öğrenciyseniz zamanınız oldukça sınırlıdır ve belki de her dakika sizin için değerli olabilir. Bunun yerine küçük not kağıtlarına veya not defterinize unutulması kolay olabilecek notları veya sınavda çıkması muhtemel yerleri not olarak yazmalısınız. ÖSYM‘nin ve MEB‘in biyolojide hangi konuların üzerinde daha çok durduğunu öğrenmek isterseniz de sitemizdeki geçmiş yıllara ait biyoloji konu dağılımlarına bakmanızı öneririz.

Öğretin

Bir şeyi anladığınızdan emin olmak için başkasına öğretmekten daha iyi bir yol yoktur. Biyolojiyi başkalarına öğretmek, bilgiyi kısa belleğinizden uzun süreli belleğinize taşır. Başkalarına öğrendiğiniz bilgileri öğretmek için belirli bir zaman ayırın.

Kullanın

Biyoloji dersi ve özel kelimelerle dolu. Yeni kelimeleri öğrenmenin ve hatırlamanın en iyi yolu onu kullanmaktır. Yeni bir terim veya kelimeyle her karşılaştığınızda, onu yazın, arayın ve sonra bir cümlede kullanın. Pratik yapabileceğiniz bir sınıf arkadaşınız varsa karşılaştığınız yeni kelimeleri tartışmak mantıklı bir yöntem olabilir

Özet yapmak gerekirse;

  1. Biyoloji bir canlı bilimi olması nedeniyle sebep-sonuç ilişkisi barındırır. Ders çalışırken sadece sebebe veya sonuca odaklanmayın. İkisini birlikte çalışın.
  2. Biyoloji fotoğraf, video gibi birçok materyal ile daha iyi öğrenilebilir. Bu tür kaynaklara yönelmenizi tavsiye ediyoruz.
  3. Biyoloji dersinde birçok yabancı terim bulunması nedeniyle bu terimler için sık sık tekrar yapılması gerekiyor. Mutlaka tekrar yapmanız lazım.
  4. Tüm biyoloji konularında 3-4 ana kelime vardır. Bu kelimeler paragrafın bütününü oluşturmaktadır. Bu ana kelimeleri ders çalışırken mutlaka işaretleyin ve bir daha tekrar yaptığınız zaman ilk olarak bu kelimeyi çözmeye çalışın.
  5. Biyoloji heyecan verici bir daldır. Bu dalı daha iyi çözebilmek için hayal dünyanızı kullanmalı ve iç tasvir yapmayı öğrenmeniz gerekir.
  6. Her derste olduğu gibi biyoloji derslerinde de mutlaka hoca ile etkileşimi sağlıklı bir şekilde kurmaya çalışın. Bugüne kadar bu bilgiyi veren bütün değerli bilim insanlarına göre, derste öğrenilen bir bilgi kolay kolay unutulmuyor.
  7. Biyoloji çalışırken sıra ile gitmeye mutlaka özen gösterin. Sıralamayı bozmayın bu size sebep – sonuç ilişkisini daha iyi anlamanız açısından büyük önem taşır.

 

Ayrıca Bunlara da bakabilirsiniz.

sinavkocunuzz
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.