2020-2021 YKS (TYT-AYT) Türkçeye Nasıl Çalışılır? - Sınav Koçumuz

Site rengi

Tasarım

2020-2021 YKS (TYT-AYT) Türkçeye Nasıl Çalışılır?

17.03.2020
1.613
A+
A-
2020-2021 YKS (TYT-AYT) Türkçeye Nasıl Çalışılır?

2020-2021 YKS (TYT-AYT) Türkçeye Nasıl Çalışılır?

 

Bütün diğer derslerinizde olduğu gibi, Türkçe dersinde de öğrenmelerin kalıcı hâle getirilmesi için tekrar şarttır. Okulda öğrendiklerinizi mutlaka evde tekrar etmeli ve kavram haritalarınızı oluşturmalısınız. Okulda öğrendiğiniz konularla ilgili elinizdeki yardımcı kaynakları belli zaman aralıklarıyla tekrar gözden geçirebilir ve konuyu tüm boyutlarıyla ele alabilirsiniz. Ayrıca öğrendiğiniz her konudan sonra birkaç test çözmek, işinizi kolaylaştırır ve sınav deneyimi kazandırır. Özellikle YKS ve LGS öğrencilerine, her gün 20 tane paragraf ve cümle düzeyinde anlam sorusu çözmelerini tavsiye ediyorum.

Bazı öğretmenler derste sürekli not aldırır; fakat bazıları not aldırmayı sevmez. Bunun için öğretmeniniz anlatırken, özellikle de önemli bir konu olduğunu vurguladığı şeyleri mutlaka küçük küçük notlar hâlinde defterinize yazın. Renkli kalemler kullanın, hatırlatmalar yazın. Anlamadığınız şeyleri sormaktan çekinmeyin. Ödev hazırlıklarını dosdoğru yapın ve parmağınız sürekli havada olsun. Türkçe; yorum, kendini ifade etme, değerlendirmelerde bulunma, gözlem ve fikir alışverişinin çok yapıldığı derslerden biridir. Bunun için derse katılmaktan çekinmeyin, sık sık düşüncelerinizi ifade edin.

Dil bilgisi

Dil bilgisi sorularını çözebilmek için tanımlama yapmak oldukça önemlidir. Yani sözcük ya da sözcük gruplarının ne anlama geldiğini ve ne görevle kullanıldığını öğrenmek zorundasınız. Mesela sıfat deyince aklınıza neler geliyor, özneyi bulmak için yükleme hangi sorular sorulur, zarf ne işe yarar gibi kısa kısa notlar alarak pratik kazanana kadar yanınızda taşıyıp boş zamanlarınızda tekrar edebilir, arkadaşlarınızla birbirinize bu notları sorabilirsiniz. Dil Bilgisi konularının hepsi birbiriyle bağlantılı olduğu için bir konuyu anlamadığınızda diğer konularda eksiklikler yaşayabilirsiniz.

Anlatım Bozuklukları

Size tavsiyem Türkçe çalışırken diğer konulara hakim olduktan sonra anlatım bozukluğu çalışmanız. Örneğin ‘’özne eksikliğinden kaynaklanan anlatım bozukluğunu’’ anlamanız için, özneyi çok iyi bilmelisiniz. Ya da çatı uyumsuzluğundan kaynaklanan bozukluk için, çatı konusunu; tamlama yanlışları bozukluğu için tamlamaları vb..

Bu konuyu eğlenceli hale getirmek için konuşurken birbirinizin anlatım bozukluklarını bulabilir ya da kurduğunuz cümleleri anlatım bozukluğu olan bir hale getirmeye çalışabilirsiniz

İmla ve Yazım Kuralları

İmla ve yazım kuralları da Türkçe’nin en zor konularından biri olarak düşünülür. Gerçekten de öyle mi peki? (Hangi konuda zorlandığınızı yorumda belirtebilirsiniz.)

Niye zor olarak düşünülüyor derseniz Bunun sebebi çok fazla kuralın olmasıdır. Ancak en çok kullanılan kuralları tespit ederek bunlara odaklanmak bu kuralların tümüne çalışmaktan daha kolay olacaktır. Geçmiş yılların sınav sorularına bakarak bir önem sırası yapabilirsiniz. Bol soru çözmeniz gerektiğini zaten hatırlatmamıza gerek yok sanırım. Örneğin son yedi yılda çıkan noktalama işaretleri sorularında; nokta, virgül, iki nokta gibi çok sık sorulan işaretleri ve kullanım yerlerini incelemek, daha az karşımıza çıkan tırnak, tek tırnak, köşeli parantez gibi işaretlere göre daha mantıklı olacaktır.

Son olarak sizlere şunlarla veda edelim.

Türkçe diğer dersleri de etkileyen bir derstir. Türkçe’de paragraf sorularını çabucak kavrayan bir öğrencinin Matematik’te problem sorularını çözme hızı, kavrayamanlara oranla çok daha hızlı olacaktır. Tarih, biyoloji gibi öncüllü soruları okurken anlam bilgisi oldukça elzemdir.Kendinizi en iyi tanıyan insan sizsiniz. Eksiklerinizi, konu kavrama hızınızı, dersi öğrenme biçiminizi analiz edin

 

sinavkocunuzz
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.