2020-2021 YKS (TYT-AYT) EDEBİYAT NASIL ÇALIŞILIR? - Sınav Koçumuz

Site rengi

Tasarım

2020-2021 YKS (TYT-AYT) EDEBİYAT NASIL ÇALIŞILIR?

17.03.2020
2.093
A+
A-
2020-2021 YKS (TYT-AYT) EDEBİYAT NASIL ÇALIŞILIR?

2020-2021 YKS (TYT-AYT) EDEBİYAT NASIL ÇALIŞILIR?

Akıllı not alma:

YKS Edebiyat nasıl çalışılır diye düşünülünce herkesin klasik derdi de onlarca yazar ve belki yüzlerce eserin nasıl ezberleneceğidir. Bu konuda ilginç bir fikrim var: Hayatınızda bu zamana kadar ezberlediğiniz (iyi ezberlediğiniz) şeyleri bir düşünün. Çoğunun ezberlenme sürecinin uzun ve özümsenmesi için çeşitli yollardan geçildiğini göreceksiniz. Mesela Kur’an sureleri, şarkılar, tekerlemeler vb. Bunları ezberlerken hep bir yol bulduk kendimize ya da şarkı örneğindeki gibi içselleştirdik ve çok maruz kaldık. İşte ezberlemenin (maalesef sistem bu) çeşitli yolları var ve her insan zekâ yapısına uygun yolu seçmeli. Örneğin, benim gibi görsel zekâsı ön planda olan biriyseniz, mutlaka bir mantar pano edinin.

En çok karıştırdığınız yazar – eser eşleştirmelerini veya söz sanatlarını oraya yazınız. Bir hafta kadar panoda kalanları adınız gibi ezberleyebiliyorsunuz. Sonra başka ezberlemekte zorlandığınız şeyleri yazıp asıyorsunuz. Bu sistem böyle gidiyor. Tabi burda dikkat etmeniz gereken şeylerden biri ders çalışırken panonun sizin dikkatinizi dağıtmamasıdır. Panoya sadece ders aralarında, odaya yeni girdiğinizde ve odadan çıkarkenki gibi aklınızın boş olduğu zamananlarda göz atmanız daha faydalı olacaktır.

Diğer bir teknik de şu şekildedir: Küçük bir kartın bir yüzüne yazarın adını, diğer yüzüne eserlerini yazın ve kartları bir kutu veya kavanozun içine atın. Karıştırıp bir kart çekin ve eserleri çıktıysa yazarı, yazar çıktıysa eserlerini söylemeye çalışın. Kartlara dönemleri, akımları, vs. ve özelliklerini de katabilirsiniz. Kavanoz/kutudaki kartlar bitene kadar oyuna devam edin. Bu alıştırmayı gün içinde birkaç kez tekrarlayabilirsiniz.

İki yöntemde de en önemli olan nokta sesli okumanızdır. Çünkü insan hafızası; hem görüp hem duyduklarına karşı, sadece gördüklerine karşı olduğundan daha duyarlıdır.

 

Soru çözümüne önem verme:

En çok yapılan hatalardan biri devamlı konu çalışma hastalığıdır. “Konularım bitmedi.”, “Uff nasıl yetiştireceğim!”, “Konular bitsin şu kadar soru bankası bitireceğim.” gibi hezeyanlar sonunuzun iyi olmadığını gösteriyor maalesef. Çünkü, her derste olduğu gibi edebiyat dersinde de konuların peşine soru çözümü yapılmalıdır. Hele edebiyat gibi ezbere dayalı bir derste test mantığıyla öğrendiğinizi sürekli ölçmeniz gerekiyor. Çözdüğünüz her test bilginizi test etmenizi sağlayacak. Adı üzerinde test. Ayrıca yanlış çıkan sorular ile iyi ezberleyemediğiniz, iyi kavrayamadığınız konuları da tespit etmiş olacaksınız. Bu da size oraları tekrardan gözden geçirme fırsatını verecek. Konu konu test çözebileceğiniz gibi belirli bir seviyeye geldiğinizde edebiyat denemeleri çözmeye başlamanız mantıklı olacaktır. Soru çözerek, aynı zamanda, ezberlemeniz gerekenlere devamlı maruz kalmış olacak ve onları daha rahat hatırlayacaksınız

 

Kaliteli yayın tercih etme:

Şimdi burada sizi çok reklama boğmak istemiyorum. Hiçbir yayından da herhangi bir reklam gelirimiz yok onu da belirteyim. Lakin öğrencilerden çok soru alıyoruz. “Hocam bunu çözeyim mi?”, “Hocam bu konu anlatımı olarak yeter mi?” gibi sorular klasik oldu artık her derste.

Öncelikle elinizde bir cep kitabı olmalı. Yollarda okuyup tekrar etmenin faydalarını tahmin bile edemezsiniz. Olmazsa olmazımız konu anlatımlı kitap ve soru bankalarına gelince; LMT yayınları, Palme, Birey, Güvender, Fem, Karekök, Körfez benim yaptığım sıralamadır. Bu sıralamayı başka birine sorduğunuzda değişiklik arz edebilir. Ama herkesin LMT ve Palme yayınlarını övdüğünü duymuşsunuzdur. Haliyle gelip de, bu yayınları bitirmeden bana adını bile duymadığım yayınları gösterip “Hocam bu da işimi görür mü?” diyenlere nasıl cevap vereyim? Ayrıca kombinasyon tekniği de yapabilirsiniz. Yani bir yayının konu anlatımı ile başka bir yayının soru bankasını beraber kullanabilirsiniz. Sizler de beğendiğiniz yayınları aşağıya yorum olarak atabilirsiniz.

Sonuç olarak, eşit ağırlık veya sözel alanında bir öğrenciyseniz, edebiyatsız bir yere varmanız mümkün değil. Üstelik çoğu puan türünde hatırı sayılır bir öneme sahip. 24 soru çok şeyi değiştirebilir. Başarıyı yakalamak istiyorsak edebiyatı bir şekilde halletmeliyiz. Bu konuda profesyonel yardım almaktan çekinmeyin.

 

Kendinize Anlatın

Kimileri okuyarak öğrenmekten zevk alırken kimileri de anlatmaktan zevk alır. Eğer anlatmaktan zevk alanlardansanız dersleri çalışırken önce bir okuma ve ardından başkasına anlatma yoluna gidiniz. Çevrenizde anlatacak kimse yoksa ayna karşısına geçerek ders anlatmak size iyi gelecek.

 

Kısa ve Unutulmayacak Kodlamalar Bulun

Eğitim sistemimizin genel sorunu ezbere dayalı olması maalesef. Özellikle bu durum edebiyat öğrencilerinin canını daha fazla yakıyor çünkü hemen hemen her şeyi ezberlemek zorunda kalıyorsunuz. Fakat bazı şeyleri aklınızda kodlamanız size ezberlemekten çok daha kolay ve akılda kalıcı bir yol sunacaktır.  Örneğin ikinci yenicilerin isimleri ECE SÜT İç gibi bir kodlayarak temsilcilerini daha kolay öğrenebilirsiniz. Bu noktada yardımcı olmak için piyasada çeşitli kaynaklar mevcuttur.

 

Ayrıca Bunlara da bakabilirsiniz.

sinavkocunuzz
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.