2020-2021 YKS (TYT-AYT) FELSEFE NASIL ÇALIŞILIR? - Sınav Koçumuz

Site rengi

Tasarım

2020-2021 YKS (TYT-AYT) FELSEFE NASIL ÇALIŞILIR?

17.03.2020
1.124
A+
A-
2020-2021 YKS (TYT-AYT) FELSEFE NASIL ÇALIŞILIR?

2020-2021 YKS (TYT-AYT) FELSEFE NASIL ÇALIŞILIR?

Felsefe Dersini Küçümsemeyin

Zaten iyi bir felsefe sorusu çözen öğrenci olmak istiyorsanız her şeyden önce soyut düşünmeyi gerektiren bir dersin sorularını çözdüğünüzü unutmamalısınız. Ayrıca felsefe konularını ezberleyerek felsefe konularına hakim olacağınızı düşünmemelisiniz. Çünkü felsefe iyi yorumlama gücüne sahip olmayı ve felsefe kavramlarına hakim olmayı isteyen bir derstir. Bu da ancak çok soru çözerek öğrencinin anlama ve yorumlama gücünü geliştirmesine bağlıdır.

Bazen felsefe grubu soruları, Türkçe paragraf soruları gibi uzun ve zor görünen sorular gibi de algılanabilir. Ancak öğrenci bu korkuyu yenerse, aslında o tanıdık olmayan kavramların sorunun bütününü çok etkilemediğini ve biraz uğraşınca o kavramlara çok da takılmadan soruyu rahatlıkla çözebileceğini görür. Ayrıca son yıllarda bu konu o kadar çok eleştiri aldı ki soru tarzında bariz değişikliklere gidildi. Son yıllara kadar sorular, tamamen okuma ve anlamaya dayalı olsa da, son yıllarda ÖSYM soru tarzını değiştirmiş ve felsefe ile ilgili kavramlara da hakim olmayı gerekli kılan sorular sormaya başlamıştır.

Bireysel Çalışmalarda;

Sorular paragraftan oluştuğu için iyi bir kitap okuyucusu olmak gerekir. Paragrafları hem hızlı okuyup, hem de anlayıp geçmek az bir süre içerisinde büyük bir çaba ister. Bu nedenle okuma düzeyinizi ve soru çözme yeteneğinizi geliştirmek için okuma faaliyetine önem vermelisiniz. Gerekli alt yapıyı oluşturmak için de öğretmenden, ders kitaplarından ve yardımcı kaynaklardan faydalanmalısınız.

Felsefe İçin Videolu Çalışma

Felsefe, dinleyerek öğrenilen bir derstir. Dolayısıyla önce dinlemeli sonra kendiniz yazarak çalışmalısınız. Hiçbir fikrinizin olmadığı konularda kendiniz çalışsanız da bir adım geriden başlarsınız. Bunun için önce konuyu dinlemelisiniz. Dinleme alternatiflerinden biri de videodur.

Birçok uzman öğretmen, fayda sağlayabilmek amacıyla konu anlatımlı videolar çekmektedir. Felsefe dersinden yardıma ihtiyacınız varsa konu anlatımlı ders videolarını dinleyebilirsiniz. Birkaç saat içerisinde, eksik olduğunuz konuyu öğrenmenizi sağlayacaktır.

Felsefe İçin Konu Tekrarı

Özellikle felsefe gibi hatırlanması zor olan derslerin tekrar edilmesi çok daha önemlidir. Bu sebeple tekrarlarınızı düzenli şekilde yapmaya özen göstermelisiniz.

Her ay felsefe dersi için tekrar günü düzenlemelisiniz. Bir günü ayırmalı, o güne dek çalıştığınız tüm felsefe konularını gözden geçirmelisiniz.

Felsefe dersi için tekrar yaparken kendi notlarınıza ağırlık verebilirsiniz. Bu sayede farklı kaynaklara bölünmek, zaman kaybetmek yerine düzenli olarak tekrar yapabilirsiniz. Bu noktada önemli olan, kendi notlarınıza güvenebilmenizdir. Bunun için konu çalışırken ne kadar düzenli, anlaşılır not tutarsanız tekrar günlerinizde de o kadar rahat şekilde tekrarınızı tamamlarsınız.

 

Ayrıca Bunlara da bakabilirsiniz.

sinavkocunuzz
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.