2020-2021 YKS (TYT-AYT) FİZİK NASIL ÇALIŞILIR? - Sınav Koçumuz

Site rengi

Tasarım

2020-2021 YKS (TYT-AYT) FİZİK NASIL ÇALIŞILIR?

17.03.2020
2.093
A+
A-
2020-2021 YKS (TYT-AYT) FİZİK NASIL ÇALIŞILIR?

2020-2021 YKS (TYT-AYT) FİZİK NASIL ÇALIŞILIR?

 

Başlarken Fizik Bilimi Nedir? Ne işe Yarar?

Doğayı anlamanın yolu fiziği anlamaktan geçer. Çünkü uçağın uçmasından tutun bir insanın koşmasına kadar doğada gerçekleşen aksiyonları açıklayan hatta dünya düzeni ile birlikte evreni anlamamızı sağlayan en önemli bilim dallarından biridir. İleride mühendis, doktor, pilot vb. olmak isteyen birisinin fizik dersini mutlaka iyi anlaması bunula birlikte bu dersin mantığını lise yıllarında çözmesi gerekir.

 

Bireysel Çalışma Yaparken;

Hiç temeliniz yok ve bir kelime bile anlamıyorsanız; Antremanlarla Fizik, Kolay Fizik (Final Yayınları) ve Fem Fizik ve Palme Fizik yayınlarını tavsiye ederiz. Bu kaynakların ortak özelliği, soru çözüm metotlarını açıklamasıdır. Bu üç kitabı bitirmeniz bakış açınızın gelişmesini ve TYT Fizik püf noktaları bulmanızı kolaylaştıracaktır. Çözümlü soruları en az üç kere kağıda yazmanızı özellikle tavsiye ediyoruz. Yukarıda bahsedilen görselleştirme metodunu uygulamak da Fizik’teki konuları hızlıca anlamanıza yardımcı olacaktır. Bunların haricinde yapamadığınız soruları kesmenizi ve çözebilecek kişilere sormanızı tavsiye ederiz. Aynı şekilde, bir A3 sayfasına formülleriyle birlikte yazdığınız ve bunu odanızda göz önünde bir yere astığınız zaman Fizik konularını çabuk bir şekilde öğrendiğinizi fark edeceksiniz. Çünkü yazmış olduğunuz notlar sık sık gözünüze çarpıyor ve ister istemez bilinçaltına işliyor. Hatta bununla birlikte sorular arasında konu ilişkilerini çözmüş olacaksınız. Amerikan film ve dizilerinde dedektiflerin buldukları ipuçlarını bir tahta üzerinde iplerle birleştirdikleri zaman suçluları kolay bir biçimde yakaladığını hatırlayın. İşte size görselleştirme metotlarından birini daha sunmuş oluyoruz. Yukarıdaki yöntemleri uyguladıktan sonra bireysel olarak fizik soruları çözdüğünüzde özgüven kazanmış olacaksınız ve son olarak fizik temelim yok deme şansınız kalmayacaktır

Ön yargılarınızdan Kurtulun

Öğrencilerin bir çoğunun fiziği sevmemesinin nedenini dersin içerisinde yer alan ağır sayısal işlemleri ve formülleri sebep olarak gösteriliyor. Öncelikle yapılan bu değerlendirmenin çok yanlış olduğunu söyleyelim. Neden mi?

Çünkü fizikte yer alan tüm denklem ve formüller aslında çok basite indirgenebilecek düzeyde ve hepsinin bir çıkış kaynağı var. Eğer bu formüllerin nasıl meydana geldiğini bilmezseniz fizikte formül ezberlemek sizin için bir ızdırap haline dönüşebilir. Bu yüzden öğrencilere tavsiyemiz fiziği sevmek ve önyargılarından kurtulmak için her konunun içerisine merak ile bakmaları. Böylelikle fiziği ders olmaktan çıkarıp özümsemiş olursunuz. Yaptığınız bu merakla bakma işi belki vaktinizi alabilir fakat unutmayacağınız bilgileri de beraberinde getirir.

Ezberlemeyin, Uygulayın

Fizik başlı başına doğanın hareketleridir desek yanlış olmaz. Etrafınızda gördüğünüz her türlü hareketler, uygulamalar ve bir çok şey fiziğin kendisini anlatır. En basit örneklemeyle, günlük olarak kullandığımız arabalar, trenler, uçaklar ve deniz araçları insanoğlunun fizik uygulamalarıyla çözümlediği ürünlerdir. Durum böyleyken ve bütün bu fizik olaylarının bizzat içerisinde yer alıyorken bundan kaçamazsınız. Bunun yerine her öğrendiğiniz yeni bilgiyi gerçek hayatta nasıl uygulandığını bulmaya çalışmalısınız. Böylelikle fizik artık her gün yaptığımız günlük bir işe dönüşecektir.

 

Görselleştirme Tekniğini Kullanın

Fizik dersinde başarılı olmak için en iyi yöntemlerden birisi de görselleştirme tekniğini kullanmaktır. Peki nedir bu görselleştirme tekniği?

Örneğin makineler konusunu öğreniyorsunuz. Bu sırada zihniniz de makinelerin çalışma mantığını kurgulamalı veya bir kağıda bu mantığını şematize etmelisiniz. Özellikle bunu yaparken renkli kalemler kullanarak şemaları daha canlı kılabilirsiniz. Böylelikle formüllerin nasıl uygulandığını görsel olarak kavramış olursunuz.

 

Zihinsel Aktivitelerinizi Arttırın

Fiziğin yoğun uğraş gerektiren bir ders olduğunu kabul ediyoruz fakat yapılamayacak bir derste değil. Özellikle son yıllarda MEB ve ÖSYM orantılama, kıyas yapma, fark bulma ve yorumlama tipi sorulara ağırlık vermiş durumda. Hal böyle olunca bu soru tiplerine daha ağırlık vermeniz gerekiyor. Bunun için gün içerisinde zihinsel olarak fizik egzersizleri yapmayı ihmal etmeyin. Beyniniz belli bir süreden sonra bu tempoya uymaya başlayacak ve yeni nesil sorular size daha kolay gelecek.

 

Matematiksiz Fizik Olmaz

Soruları çözerken bütün formülleri biliyor olabilirsiniz fakat matematikte en küçük zayıflığınız fizikte sizi hüzne uğratabilir. Matematik ile içselleşen fizik dört işlemle yapılabilecek kadar kolay değil. Fiziğin bazı konularında türev, integral gerektiren hesaplarla karşılaşabileceğinizi unutmayın. Örneğin yoğunluk sorularında sıklıkla kullanılan matematik konusu oran-orantıdır.

Eğer matematikte eksik konularınız varsa öncelikle bu konuları pekiştirmeli daha sonrasında fiziğe ağırlık vermelisiniz. Fakat bunu yaparken de fiziği ihmal etmeyin.

 

Seviyenize Göre Hareket Edin

Fizikte çok kolay sorularda görmek mümkün, çok zor sorularda. Durum buyken eğer temeliniz zayıfsa zor sorulara yüklenmek size hiç bir getirisi olmaz. Öncelikle fizikte deneme çözerek kendinizin hangi seviyede olduğunu görün. Ardından seviyenize göre çalışma programı düzenleyin. Eğer orta veya üst seviye bir fizik birikiminiz varsa da bol bol antrenman yapmaya çalışın.

 

Çözümlü Örnekler Yol Göstericidir

Bir fizik soru bankası alacaksanız her şeyden önce çözümlü olup olmadığına dikkat edin. Çünkü fizikte çoğu sorunun çözümleri diğer derslere göre uzun olabiliyor. Uzun olan bu çözümler de beraberinde karmaşıklığı getirebiliyor. Çoğu öğrenci de fizikte soru çözümü yaparken işlem hatalarıyla boğuştuğunu söylüyor. Bu yüzden tavsiyemiz çözümlü içeriklere sahip olmanız. Hatta video çözümlü bulabilirseniz bu daha da iyi olacaktır.

 

Not Kartları Oluşturun

Yolda, dinlenirken, teneffüste, evde ve çok çeşitli aktiviteler yaparken yanınızda muhakkak çalışmak için fizik not kartları olsun. Kendiniz nasıl anlayabiliyorsanız kartlarınızı o şekilde dizayn edin. Çoğu zaman renkli ve fosforlu vurgulamalar yaparakta kartlarınızı daha verimli hale getirebilirsiniz. Böylelikle en küçük zamanınızı dahi değerlendirmiş olursunuz.

 

Defter Tutmaya Çalışın

“Söz uçar yazı kalır” diye boşuna söylenmemiş. Her derste olduğu gibi fizikte de mutlaka öğrendiklerinizi her ayrıntısına kadar yazdığınız bir defteriniz olsun. Daha sonra bu defteri düzenli bir şekilde doldurmaya gayret gösterin. Okulda, dershanede öğrendiklerinizi daha sonradan tekrar etmek için bu defteri kullanın. Özellikle denemelerde, soru kitaplarında gördüğünüz ilginç veya zor sorular varsa bunları defterinize geçirin.

 

Çok Soru Tipi Görün

Yukarıda da söz ettiğimiz gibi fizik soru tipi sayısı bakımından oldukça zengin bir derstir. Eğer her soru tipinden en az 3-4 soru görmediyseniz hemen çalışmalara başlayın. Çok soru tipi görmenin en önemli güzelliği ise sizi sınavlara karşı güçlü hissettirecektir. Sınavlarda soruları çözerken kendinizden emin olarak işlemler yaparsınız.

 

TYT Fizik’te Netleriniz Bir Türlü Artmıyorsa ya da Fulleyemiyorsanız;

Soruları iyi analiz edin, nerede hata yaptığınızı saptayın. Dikkat hatası yapıyorsanız mutlaka rehberlik servisine görünün. Bunların haricinde ikilemde kaldığınız zaman hata yapıyorsanız konu anlatım kitabından hemen konuya göz atın. En önemlisi de, Branş denemesi çözün. Çünkü branş denemeleri bütün konuları içerdiğinden sizin bilgi birikiminizi, soru çözme kabiliyetinizi, pratikliğinizi en iyi biçimde ölçer. Bunu hem hocalarımın tecrübelerinden hem de kendi tecrübelerimden yola çıkarak söyleyebilirim. Branş denemeleri aynı zamanda sorulara karşı refleks kazandıracaktır. Eğer hatalarınız fazla ise konu anlatım kitaplarından konu ile ilgili bilgileri tekrar gözden geçirin. Bu arada piyasada ne kadar branş denemesi görürseniz yayın farketmeksizin hepsini çözün.

 

Ayrıca Bunlara da bakabilirsiniz.

sinavkocunuzz
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.