2020-2021 YKS (TYT-AYT) GEOMETRİ NASIL ÇALIŞILIR? - Sınav Koçumuz

Site rengi

Tasarım

2020-2021 YKS (TYT-AYT) GEOMETRİ NASIL ÇALIŞILIR?

17.03.2020
1.299
A+
A-
2020-2021 YKS (TYT-AYT) GEOMETRİ NASIL ÇALIŞILIR?

2020-2021 YKS (TYT-AYT) GEOMETRİ NASIL ÇALIŞILIR?

Geometri zor mu?

Geometri mantık, pratik düşünme, şekilsel algı gibi birçok özelliğin bir arada olduğu ve öğrencilerin genellikle zorlandığı bir daldır. Fakat bu “geometri zor bir derstir” demek değildir. Çoğu zaman geometri de başarılı olmak için şekil özellikleri üzerinden sorulan bazı belli kuralların mantığının oturtulması gerekmektedir. Geometri tamamıyla kavrandığı zaman açıkçası bir çeşit bulmacaya dönüşmekten farksızdır ancak bunun için iyi bir çalışma yapılması çok sayıda soru çözülmesi gerekir

İyi bir Matematik temeli Geometri sorularının çözümünde kilit noktadır.

Matematik bilgi seviyeniz ne olursa olsun, TYT Geometri sorularını derste hocanız çözerken veya çözümlü örnekleri incelerken anlamak istiyorsanız Matematiğin bazı konularını iyi öğrenmeniz gerekir. Denklem çözme sistemleri ile bilinmeyenleri bulma ve çarpanlara ayırma metodu ile xkare’li ya da xküp’lü ifadeleri çözümleme becerilerinizin iyi olması gerekir. Trigonometri konusunda ise şekillerin uzunlukları ile açı arasındaki ilişkiyi çözmeniz gerekir. Sinüs, cosinüs, tanjant gibi trigonometrik birimlerinin açı değerlerinin sayısal ifadelerini yazmanız gerekir. Gerektiği yerde cosinüs teoremini kullanarak istenilen şeklin uzunluğunu veya açısını bulmanız ya da sinüs alan teoremi kullanarak istenilen şeklin alanını bulmanız gerekir.

 

Hiç temeli olmayan veya az temeli olan öğrenciler;

TYT Geometri nasıl halledilir, geometri nasıl çalışılır sorularının cevabını merak ediyorsanız, öncelikle geometrinin matematik temel alt yapısını hallettikten sonra, klişeleşmiş ama işe yarayan ifade ile, açılar konusuna hâkim olmanız gerekir. Sonra sırasıyla üçgende uzunluk, üçgende açıortay ve kenarortay, üçgende benzerlik konularının özelliklerini öğrenmeniz ve sorular üzerinden bu özellikleri kullanarak önce TYT Geometri konuları öğrenmeniz sonrasında ise TYT Geometri soru çözüm yollarını öğrenmeniz gerekmektedir. Diğer TYT Geometri Konuları incelediğinde çokgenlerden devam etmemiz gerekir. Çokgenlerde ise önce çokgenlerde açı ve uzunluk konularına sonra sırasıyla dörtgen, paralelkenar, yamuk, kare, dikdörtgen gibi konulara çalışarak özelliklere ve çözüm yollarına hakim olmanız gerekmektedir. Aynı şekilde katı cisim alan ve hacimler konusunda da bu metodu uygulamanız gerekiyor. Analitik Geometride durum biraz farklıdır; genellikle önce çözümlü örnekleri sonra da örneklerin bir benzerlerini çözerek öğrenmeniz tavsiye edilir. Kısacası, konuları üzerine koyarak iyice öğrenmeli ve bol soru çözmelisiniz. Düzenli olarak her gün veya gün aşırı soru çözmeniz önemlidir, çünkü ara verirseniz hamlayabilirsiniz ve göremeyebilirsiniz. Analitik geometride durum biraz farklıdır; genellikle çözümlü örneklerin bir benzerlerini çözerek öğrenmeniz tavsiye edilir.

Şekilleri Taramayı Öğrenin

İster geometri çalışıyor olun isterseniz geometri sorusu çözüyor; geometriye dair göreceğiniz bütün şekillerde öncelikle şekli iyi bir şekilde tarayarak şekil üzerindeki hakimiyetinizi sağlamaya çalışın . Örneğin düzensiz bir şekil sorusu sorulduğu vakit bu şekli bazı doğrular çizerek üçgen, kare, dikdörtgen gibi parçalara ayrıştırıpçözümü kolaylaştırmaya çalışın. Yukarıda da dediğimiz gibi geometri bulmaca gibi olduğu için çoğu sorunun çözümüne böylelikle ulaşabilirsiniz. Bu yüzden şekil üzerinde hakimiyetin sağlanması oldukça önemlidir.

Özet yapmak gerekirse;

  • Konularda temel kavramları sorular üzerinden adım adım öğrenmeye çalışın. Tüm özellikleri ezberlemeye çalışmayın. Uygulama yaparak öğrenmeniz en doğrusudur.
  • Çözümlü soruları inceleyerek çözüm yollarını keşfedin. Soruların çözümlerine baktıktan sonra benzer soruları çözmeye çalışın.
  • Benzer sorulardan en az 4 tane arda arda çözemiyorsanız bu konuda temel eksiğiniz var demektir. Daha iyi anlamak için dönüp konunun temel kavramlarına bakmalısınız.
  • Yapamadığınız soruları yapabilen birine çözdürün. Çözerken dikkatle dinleyin. Sonra aynı çözüm yolunu kullanarak kendiniz çözün.
  • Konulara çalışırken belli bir sıra izleyin. Karışık şekilde çalışmayın.
  • Kendi seviyenize uygun konu anlatımlı kitap seçin. TYT — AYT Matematik Kitap Önerileri yazımızda işinize yarayacak kitap tavsiyelerini bulabilirsiniz.
  • Herkes seviyesine göre soru çözmelidir. Seviyenize uygun olmayan zor soruları çözmeye çalışırsanız baştan bıkabilirsiniz.

Ayrıca Bunlara da bakabilirsiniz.

sinavkocunuzz
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.